26 Ekim 2011 Çarşamba

Carl Alasko, Ph.D. BEYOND BLAME


Emotional Bullshit’in yazarından ilham verici yeni kitabında herkesin sorumlu bulunduğu bir konuda kimsenin suçlanamayacağının nedenlerini ortaya koymaktadır
 Çoğu insan, kendi hatalarını kapatmak için, başına gelen talihsiz olaylar zincirinden (örneğin, "Sadece X X demeseydi, biz bu karmaşa içinde olmazdık") gibisinden suçlayacak birilerini arar.  Başlarına gelen her olaydan adeta bir suçlu arama telaşındadır.  Ve hatta bu dürtüsünü kontrol altında tutmayı başarıp, tutamayanlara göre biraz daha iyi olanlar için bile bu duygu hala orada mevcuttur. Psikolog Carl Alasko’ya göre, bu sorunun temeli aslında insan ilişkilerinde nadiren dikkat ettiğimiz” biz aslında tam olarak çevremize nasıl davranıyoruz  ve bu davranışlarımız ilişkileri nasıl etkileyebilir “ sorusunun içsel bir parçası.
Bu kitapta, Alasko kötü bir şey olduğunda birilerini suçlama ihtiyacının  aslında hepimizin paylaştığı ortak bir duygu olan "adaletin yerini bulduğunu görme" arzusundan kaynaklandığını göstermektedir . Ciddi bir suç işlendiğinde birilerini suçlamak anlaşılabilir bir duygu olmasına rağmen, bir şekilde bir şeyleri değiştirmek ya da birilerini değiştirmek için yapmaya başlarsak tehlikeli bir alışkanlık haline gelebilir .  "Birisi bunun bedelini ödemek zorundadır" duygusu olumlu bir değişim başlatmak için nadiren üretkendir.  Alasko Beyond Blame’de , okuyucularına farkında olmadan içlerinde taşıdıkları bu duygunun onlar için ne kadar yıkıcı bir duygu olduğunu öğretir ve yaşantımızda gerçek bir barışın sağlanması için okuyucuyu umut dolu bir barış yolculuğuna çıkartır.

Yazar Hakkında
Carl Alasko, Ph.D., çiftler ve aileler konusunda uzmanlaşmış bir psikoterapist olarak yirmi yıldan uzun süredir alanında hizmet vermektedir. Son on üç yıldır Monterey County  Herald’da "İlişkiler üzerine" popüler bir haftalık tavsiye sütunu yazmaktadır . Yazar, California'da yaşıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlgilendiğiniz takdirde bana yazınız.
aslikarasuil@gmail.com