20 Ekim 2011 Perşembe

BLOOD FEUD by Kathleen Sharp


Eser için Kirkus "Mutlaka okunması gereken bir kitap!"  Nitelemesinde bulundu. Sizlere ekli dosyada  Kirkus'un kitapla ilgili değerlendirmesini ve kitapla ilgili  değişik kitap dergilerinde yayınlanan söyleyişileri yolluyorum.
Eser önemli bir ilaç firmasının tamamen güvenli olmayan bir ilacı pazarlamacılarının daha çok satmalarını  teşvik etmelerini konu ediyor. Eserin içeriği; Bir parça kişisel kurtuluş hikayesi, bir parça yasal yetersizlikler, bir parçada ilacı kullanan hastaların maruz kaldığı tüyler ürpertici olayları kapsıyor.Farmakolojik sistemin en büyük hatası karşısında kazanılan zafer ve yaşanan olaylar üzerine trajik bir hikaye. Bu eser reçeteli ilaç kullanan herkes için önemli bir hikaye.
Hikayenin merkezinde EPO olarak bilinen ve uluslararası piyasalarda çeşitli adlarda satılan bir ilaç.  İlacı kötüye kullanıp doping skandalıyla yakalanan bisikletçiler ve ilacın kullanımını yaparak ölen sıradan hastalar Dünyanın dikkatini bu ilaçta topladı.
Titiz bir şekilde araştırılmış olan bu eser mutlaka okunmalı.

2 yorum:

 1. Kathleen Sharp'ın BLOOD FEUD adlı eseri için Library Journal'da yayınlanan olağanüstü güzel bir değerlendirmeyi ekli dosya halinde yolluyorum.
  Değerlendirmenin en önemli parçası;

  "Sonuç: Amerikan ilaç sanayinde kar elde etmeye çalışan firmaların, endişe verici çalışmalarını kronikleyen bu sürükleyici eser, aldıkları sağlık hizmetlerinden yararlanan veya reçeteli ilaçlar yatırım herkese hitap edecek."

  YanıtlaSil
 2. Library Journal

  Sharp, Kathleen. Blood Feud: The Man Who Blew the Whistle on One of the Deadliest Prescription Drugs Ever. Dutton. 2011. c.434p. ISBN 9780525952404. $27.95. MED

  Sharp (In Good Faith) tells an engaging tale of intrigue, deceit, and pressure for profit in the American pharmaceutical industry. She traces the history of the drug Procrit, a once widely prescribed drug marketed to cancer, HIV, and dialysis patients and prescribed as a fatigue reliever. Two pharmaceutical companies, Amgen and Ortho (a division of Johnson and Johnson), owned the licensing rights to Procrit and each had purview over certain areas of the drug’s use. Drawing on extensive interviews with an Ortho salesman, Sharp shows how the companies manipulated the FDA approval processes, enticed doctors, and pressed for ever wider uses for the drug. In so doing she paints a vivid picture of a pharmaceutical industry culture that values sales and revenues above all.

  VERDICT A page-turner, this alarming chronicle of profit seeking in American medicine will appeal to all who are invested in the health care they receive or the drugs they’re prescribed. [See Prepub Alert, 3/21/11.]—A.W. Klink, Duke Univ., Durham, NC

  YanıtlaSil

İlgilendiğiniz takdirde bana yazınız.
aslikarasuil@gmail.com